Mini Csivava

Mini Csivava

Mini csivava áttekintés

Bizonyára sokakban felmerült a kérdés, hogy mi a különbség a mini csivava és a normál méretű csivava között? A válasz őszintén a következő: nincs fajtabeli különbség. A szakirodalomban nem találni külön a „mini csivavára” vonatkozó leírást.

Viszont akkor miért terjedt el ez a megnevezés? Egészen egyszerűen ez egy marketing fogás, a vásárlók érdeklődését jobban felkelti egy olyan hirdetés, ami elüt az átlagostól. Így próbálták a tenyésztők pozitív fényben feltüntetni, eladni a normál méreteket el nem érő kutyáikat. Tehát elmondhatjuk, hogy a mini csivava az ugyanaz, mint a normál csivava, csak kisebb kiadásban, jellemzően több egészségügyi problémával. Reklámokban ezek a megnevezések a gyakoriak: Törpe csivava, extra mini csivava, mini csivava stb. – viszont jelentésbeli különbség nincs közöttük.

Mini csivava mérete:

Mini csivavának tekintjük az egy éves kort elérő, de 1kg-t meg nem haladó apróságokat. Csivava méreteiről itt és a mérettáblázatról itt találsz átfogó leírást.

mini csivava
Mini csivava

Mini csivava egészségügyi problémák:

Áttekintés: Nem lehet egyértelműen állítani, hogy minden kisnövésű csivava egészségügyi problémákkal küzd, sőt könnyen lehet hosszú, egészséges életük. Viszont tény, hogy gyakrabban fordul elő náluk valamilyen, erre a fajtára jellemző betegség. Illetve méretükből fakadóan a sérülékenyebbek. (Csivava betegségekről itt találsz leírást)

Alacsony vércukorszint (Hypoglycemia)

Áttekintés: Szinte minden kis méretű kutyánál előfordulhat ez a betegség. A hypoglycemia gyakorlatilag azt jelenti, hogy kedvencünk vércukorszintje hirtelen nagyon alacsony szintre esik vissza. Leginkább az újszülött és a 4 hónapnál fiatalabb csivavákat érinti, de bármely korosztálynál kialakulhat. Különösen jellemző az átlagos testméret alatti fajtáknál, tehát a mini csivaváknál.

Csivava alacsony vércukorszint tünetei lehetnek:

  • Gyengeség
  • Szédülés / Furcsa mozgás
  • Koordinálatlanság (neki megy tárgyaknak)
  • Remegés (remegésről bővebben itt)
  • Hányás
  • Eszméletvesztés

Csivava alacsony vércukorszint kezelése:

A pontos diagnózishoz mindenképp állatorvosra van szükség, aki rendelkezik eszközökkel és tudással a rehabilitációs folyamathoz. Valószínű a kutyusunknak ezt követően napi több étkezésre lesz szüksége (4-5). (általánosságokban a csivava etetésről bővebben itt.)

Hogyha csivavánk épp a betegségből fakadó sokkban van, kezünkre, ujjunk hegyére gyorsan vigyünk fel mézet, és dörzsöljük a kutya ínyére, így a természetes cukrok gyorsan felszívódva bekerülnek a véráramba, ezzel stabilizálva a kutya állapotát. Ez után induljunk csak el vele a klinikára.

Stressz:

A mini csivavák méretükből fakadóan nagyon kevés zsírt tárolnak, ezért szinte állandóan fáznak, reszketnek. Ez felesleges stresszt róhat rájuk. Szintén elképzelhető emésztőrendszeri és anyagcsere probléma, ami ugyan csak megviselheti kedvencünket.

Sérülések:

A második leggyakoribb halálozási ok a mini csivaváknál (16,8%). Mivel az ilyen pici példányok rendkívül apró, gyenge csontozattal rendelkeznek, így egy esetleges kézből való leesés, rálépés, véletlen megrúgás, vagy ülőgarnitúráról történő szerencsétlen földetérés komoly károkat tud okozni a testükben.

Méretükből fakadóan légcső összeesés is gyakoribb, amit általában a nyakörv használata okoz, vagy tesz rosszabbá. Nyakörv helyett használjunk hámot.

Mini csivava gondozása

Akarva vagy akaratlanul, de ha sikerült magunkhoz venni egy méreten aluli csivit, akkor mindenképpen több odafigyelésre lesz szüksége, a normál méretű társaikkal szemben. Az alábbiakban adok néhány tippet, amivel egészségesen és boldogan lehet tartani kedvencünket.

  1. Mini csivava mozgás: Figyeljünk a rendszeres aktivitásra, a normál termetű csivavák jól elvannak napi 30 perc sétával, az apróbb példányoknak elég lehet naponta 1 – 2 alkalommal 10 – 15 perc séta. Természetesen ez lehet több, ha kutyánknak igénye van rá, jól érzi magát kint. Figyeljük a jeleket. Fontos! Nyakörv helyett hámot használjunk. 
  2. Hőmérséklet: A mini csivavák rendkívül érzékenyek a hőmérsékletváltozásra, különösen a hidegre. Ami nekünk még teljesen jó, Ők már lehet akkor fáznak. Mini és normál testű csiviknek az egyik legszükségesebb kiegészítő a ruha. A remegő, fázó eb azonnal jobb kedvűvé válik, amint fel van öltöztetve. Ősszel, télen, tavasszal bátran adjunk rájuk kutya kabátot, mellényt. Imádni fogják (többnyire).
  3. Táplálkozás: Kölyök kutyáknak napi 4, felnőtteknek napi 3 fő étkezés javasolt, mellette jutalom falatokkal.
  4. Gyerekek / Idegenek: A mini csivava törékeny. Figyelmeztessük pici gyermekeinket, vagy vendégeinket erre a tényre. Csak miután tudatosult bennünk, engedjük őket játszani kedvencünkkel. Ne legyen sérülés a vége.
  5. Mindig láb alatt: Ez a mondás illik a mini csivavára is, főleg a konyhában, de úgy általánosságban mindenhol. Nagyon figyeljünk hova tesszük a lábunkat, mert egy rossz, figyelmetlen lépés, rúgás, komoly, végzetes sérüléseket tud okozni.

Végszó, gondolatok a mini csivaváról:

Ahogy olvastuk, problémák lehetnek a törpe csivavákkal, de ez nem zárja ki a boldog és kiegyensúlyozott életet kedvencünkkel. Aki menhelyről szeretne magának hazavinni egy picit, és hajlandó a plusz törődést ráfordítani, annak biztosan sok örömet fog okozni.

Azonban a mini csivava tenyésztést abszolút nem támogatom, hiszen sok esetben a tenyésztő idő előtt megvonja az anyatejet a kölyöktől, ezért nem fog fejlődni eléggé és lesz mini csivava. Ami indokolatlan és kegyetlen dolog. Kérlek Te se keresd / kérj mini vagy törpe csivavát a kereskedőtől, tenyésztőtől. Így is a világ legkisebb kutyafajtája.

 

Oszd meg, ha tetszett

1 thoughts on “Mini Csivava

Post Comment