Csivava Szobatisztaságra Tanítása

Csivava Szobatisztaságra Tanítása

A csivava szobatisztaságra tanítása nem különbözik más kutyaféléktől. Apró kedvencünk is a farkasoktól örökölte, hogy közvetlen környezetét nem piszkítja össze.

Kölyökkorban elkezdett rendszeres sétáltatás mellett rövid idő alatt kialakul a szokás, miszerint kint kell elvégezniük a dolgukat.

Tapasztalataim úgy mutatják, a kölyök kutyákat érdemes levinni 2-3 óránként, mert nehezükre esik visszatartani a vizeletüket, székletüket. Amennyiben szemfülesek vagyunk, akkor észre is vehetjük, ha éppen rájön kedvencünkre a szapora. Ilyenkor feltűnően szaglászik és egy helyben körbe forog egy bizonyos ponton, keresi a helyet. Ezt biztosan észre fogjuk venni, ha elsőre lehet nem is, de később biztosan. Amikor a jeleket látjuk, szóljunk rá a tiltó szavakkal: „nem szabad!”, majd azonnal vigyük le a csivavánkat és, ha kész van, akkor alaposan dicsérjük meg.

Csivava Szobatisztaságra Tanítása – Alapszabályok

Tanuló fázisban minden evés, alvás, után érdemes megejteni a sétát. Amikor siker koronázta a menetelést és csivavánk megalkotta a művét, dicsérjük, simogassuk meg, fejezzük ki, hogy mennyire ügyes volt, a kutyánk nevét sűrűn hangoztatva. Így hamar összekapcsolja a pozitív visszajelzéseinket a saját nevével, illetve a kint elvégzett dolgot. Hideg időben öltöztessük fel a kis négylábút, a csivava hajlamos odafagyni a talajhoz, ami annyit takar, hogy nem mozdul, mert annyira fázik.

Amikor csivavánk a szobát használta toalettnek, de nem vettük észre, akkor ne csináljunk semmit, csak takarítsuk fel, és ne szóljunk hozzá. Viszont, ha rajtakapjuk épp folyamat közben, bátran szidjuk le, így összecsatolja az aktuális tevékenységét a negatív élménnyel. Fontos! Amikor kedvencünk rossz fát tett a tűzre, NE a nevét mondjuk bosszúsan. A nevét mindig pozitív dolgok történésénél használjuk, ez később nagyon jól jöhet, ha magunkhoz hívnánk.

SOHA ne büntessük kutyánkat órákkal a nem kívánatos cselekedet után, butaság az a tévhit, hogy bele kell nyomni az eb orrát az ürülékébe.

Szobapelenka és a Csivava

Temérdek csivava tulajdonos használ szobapelenkát számos okból kifolyólag. Van akinél működik, másoknál kevésbé.

A kutya betanítása miszerint a szobapelenkát kell wc-nek használni sem túl bonyolult. Először a pelenkának jelöljünk ki egy fix helyet, ahol állandóan lesz egy tiszta darab. Majd amikor látjuk, hogy csivavánk épp készül odapiszkítani a szoba közepére, akkor szóljunk rá, és vigyük / vagy mutassuk meg neki a lehelyezett pelust és ne engedjük eljönni róla, amíg a pisi / kaki kész nincs. A produkció végeztével hatalmas dicsérettel, esetleg jutalom falattal honoráljuk kedvencünk teljesítményét. Ezzel a módszerrel rövid időn belül el tudjuk érni a kívánt eredményt.

Sajnos előfordul, amikor az ebek nem tolerálják ezt a módszert, és személyiség problémái lesznek. Például széthordja / megeszi a saját ürülékét, vagy cafatokra szedi a kihelyezett „almot”. Ebben az esetben dönteni kell a lakáson belüli illemhely megszüntetéséről.

Fontos! A pelenka használata mellett se feledkezzünk meg sétáról.

Csivava Szobatisztaságra Tanítása Felnőtt Korban

Felnőtt kutya is tanítható, szinte ugyan úgy kell csinálni mindent, mint a fiatalabb társaiknál. Feltehetően nagyobb türelemre lesz szükségünk. Viszont, ha erőfeszítéseink ellenére sem sikerül a szobatisztaságra való nevelés, keressünk fel szakembert.

A csivava neveléséről bővebben ITT tudsz olvasni.

Oszd meg, ha tetszett

Post Comment