Csivava Betegségek

Csivava Betegségek

Csivava betegségek áttekintés: Összehasonlítva más kutyafajtákkal a csivava relatív egészségesnek mondható. Ettől eltekintve néhány, erre a fajtára jellemző betegség felléphet. Ezek az egészségügyi problémák adódhatnak genetikai hajlamból, vagy a gondatlan állattartásból, illetve mindkettőből egyszerre. Odafigyeléssel, törődéssel igen sokáig élnek, nem véletlenül a csivaváknak van a várható leghosszabb élettartama. (Bővebben az élettartamról itt)

Betegségre figyelmeztető testi jelek általánosságban:

Testhőmérséklet: A normális testhőmérséklet 38,33 C° és 38,88 C° között változik. Magasabb, illetve alacsonyabb értékeknél értesítsük az állatorvosunkat.

Szemek: A szemek színe és állapota jó indikátora lehet az egészségügyi változásoknak. A világos, tiszta szem az egészség jele. Sok kölyök és felnőtt csivava nagy mennyiségű könnyet / váladékot termel, ezért naponta egyszer-kétszer érdemes megtörölni, de ez teljesen rendben van. A bágyadt, homályos, rendkívül váladékozó szem problémát jelez, illetve a szemfehérjének az elszíneződése úgyszintén.

Orr: A közhiedelemmel ellentétben az orrnak nem kell állandóan hűvösnek és nedvesnek lennie. A kérges, repedt, lerakódásokkal teli orr jelenthet problémát.

Fülek: A csivavának sajátos, testéhez képest relatív nagy füle igen érzékeny. Valószínű életében legalább egyszer elkap valamilyen bakteriális fertőzést. Jelek a következők: Kellemetlen szag, túlzott váladékozás, viszketés (Kutyunk a fülét a szőnyegbe, vagy valamilyen tárgyhoz rendszeresen, intenzíven dörzsöli)

Kedélyállapot: Ideálisan a csivi energikus, jó kedvű, érdeklődő. Betegség jele lehet, ha hirtelen megváltozik a természete, levert, kedvtelen, fáradékony lesz.


Csivava Térdkalács Ficam (Luxating Patella) – Csivava Betegségek

Egészséges Csivavák – Csivava Betegségek

Áttekintés: A legyakoribb csivava betegségek egyike a térdkalács ficam. De mi is ez? Nagyon egyszerűen fogalmazva a térdkalács egyszerűen kiugrik a helyéről. Legtöbb esetben örökletes, azonban előidézheti valamilyen hirtelen mozgásforma is, például magasról leugrás, vagy csúszós talajon való hirtelen irányváltás (frissen mosott parketta), jelentős túlsúly. Jellemzően a hátsó lábakat érinti.

Szerencsére, vagy észrevétel szempontjából szerencsétlenségünkre csivavánk csak akkor érez fájdalmat amikor kiugrik a helyről a térd. Így gyakran előfordul, hogy egy pillanatra kapja csak fel a lábát, de a játék vagy az izgalom hevében nyújt rajta egyet, és már folytatja is tovább, amit csinált, mintha mi sem történt volna. Figyeljünk az apró jelekre!

Legtöbbször azért csivink tudja, hogy valami nincs rendben és a következő jeleket produkálja:

Csivava térdkalács ficam tünetei:

  • Sántítás
  • Kíméli az érintett oldalt (máshogy fekszik, jár stb)
  • Tartózkodik a futástól, kerüli a csúszós felületeket
  • Hirtelen mozdulatoknál, kanapéról leugrásnál vonyít, nyüszít
  • Nem akar kézben lenni, vagy felvételkor nyüszít
  • Három lábon jár

Diagnózis:

Állatorvos állapítja meg. Röntgen szükséges lehet, bár elképzelhető, hogy anélkül, láb tapintásával, mozgatásával is eredményre jut a doki.

Csivava térdkalács ficam kezelése:

Nos, ez nagyban függ kutyánk állapotától. Általánosságban szükséges a nyugalom. Néhány napig, hétig nincs ugrálás, verekedés, hirtelen mozdulatok. Csak óvatosan. Illetve adhatunk különböző porc, ízület erősítőket, amik segíthetnek a gyógyulásban. Fontos megjegyezni, hogy mivel ezen testrészek anyagcseréje lassú, így a készítmények szedését követően pár hétnek el kell telnie mire változást tapasztalhatunk. Hogyha elhízott a csivi, akkor moderálni kell az étel bevitelt, ne érje a szükségesnél nagyobb terhelés a végtagokat. Hogyha az imént említett lehetőségek nem segítenek, akkor végső soron műtéti eljárással lehet megoldani a problémát.

Összegezve (csivava térdkalács ficam kezelése):

  1. Nyugalom: Néhány hétig nincs ugrálás, verekedés, hirtelen mozdulatok.
  2. Gyógyhatású készítmények, gyógyszerek adása: Porcregeneráló, gyulladáscsökkentő, kötőszövet erősítő készítmények beiktatása a napi táplálék mellé. Nem csak időszakosan, hanem állandóan.
  3. Testsúly kontroll: Elsőre viccesen hangzik, viszont, ha túlsúlyos a csivavánk, akkor fontos, hogy elérje az ideális tömeget, ne legyenek feleslegesen terhelve az ízületek.
  4. Műtét: Végső esetben sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Jobb fiatal korban elvégezni. Hogyha megtehetjük, akkor olyan állatorvossal végeztessük el a műtétet, akinek ez a specialitása (értsd: például térd specialista).

Csivava térdkalács ficam műtét

Úgy gondoltam néhány plusz mondatot hasznos lehet a műtétről írni, hiszen ez tudja a legtöbb stresszt okozni mind a kutyának és mind a gazdának egyaránt.

Fentebb említettem, de még egyszer hangsúlyozom, ha tehetjük, specialistával végeztessük az operációt. A beavatkozás altatásban lesz, így műtét előtt korábban be kell majd vinni csivavánkat, majd azt követően megfigyelés alatt fogják tartani. Utána lehet hazavinni.

Mielőtt hazavisszük, otthon biztosítani kell a feltételeket. Műtét után legalább 1 hónapig szinte semmi mozgás nem engedélyezett, nem állhat 2 lábra stb. Javaslom kennel beszerzését, vagy kutyaszállító boxét. Lesz olyan amikor egyszerűen nem érti a kutyus, hogy miért nem mozoghat és szinte lehetetlen fegyelmezni, készüljünk lelkileg. Bővebben a csivava jelleméről itt.

A műtéti sebet, és a varratokat óvni kell, ezért több mint valószínű, hogy védőgallér hordása kötelező lesz egészen a varratszedésig (kb 2 hét). Ezt nem minden állat tudja tolerálni, a csivava ráadásul stresszes fajta, így gallérral a nyakán olyan viselkedést produkálhat, amit eddig még soha nem láttunk tőle. Zavart, agresszív, kedvtelen, bármi lehet. Tapasztalatból mondom, a gallér ne legyen tépőzáras, mert annak leszedésénél a kutya szívbajt kap a szakadó hangtól.

Az etikus tenyésztők jobbára figyelnek rá, hogy ne örökítsék tovább a betegséget, ha észreveszik.


Csivava Alacsony Vércukorszint (Hypoglycemia) – Csivava Betegségek

Áttekintés: Szinte minden kis méretű kutyánál előfordulhat ez a betegség. A hypoglycemia gyakorlatilag azt jelenti, hogy kedvencünk vércukorszintje hirtelen nagyon alacsony szintre esik vissza. Leginkább az újszülött és a 4 hónapnál fiatalabb csivavákat érinti, de bármely korosztálynál kialakulhat. Különösen jellemző az átlagos testméret alatti fajtáknál, tehát a törpe csivaváknál.

Csivava alacsony vércukorszint tünetei lehetnek:

  • Gyengeség
  • Szédülés / Furcsa mozgás
  • Koordinálatlanság (neki megy tárgyaknak)
  • Remegés (remegésről bővebben itt)
  • Hányás
  • Eszméletvesztés

Csivava alacsony vércukorszint kezelése:

A pontos diagnózishoz mindenképp állatorvoshoz van szükség, aki rendelkezik eszközökkel és tudással a rehabilitációs folyamathoz. Valószínű a kutyusunknak ezt követően napi több étkezésre lesz szüksége (4-5). Általánosságokban a csivava etetésről bővebben itt.

Hogyha csivavánk épp a betegségből fakadó sokkban van, kezünkre, ujjunk hegyére gyorsan vigyünk fel mézet és dörzsöljük a kutya ínyére, így a természetes cukrok gyorsan felszívódva bekerülnek a véráramba, ezzel stabilizálva a kutya állapotát. Ez után induljunk csak el vele a klinikára.


Csivava Légcső Összeesés – Csivava Betegségek

Áttekintés: Ez a fajta betegség is elsősorban a kis termetű kutyákra jellemző, tehát a csivava is erősen érintett. Mint tudjuk, a szájon át beáramló levegő a tüdőbe a légcsövön keresztül jut el. Abban az esetben, ha a légcsövet körbevevő porcok merevségéért felelős membrán meglazul, akkor a levegő nem fog tudni megfelelően áramlani az ellapult légcső miatt.

Kialakulása: Elsősorban a 4 évesnél idősebb kutyákat érinti, de bármilyen korban kialakulhat. Nekünk eddig minden csivavánk köhögött szinte pár hónapos koruktól.

Lefolyása: A szakirodalom szerint a kor előrehaladtával folyamatosan romlik az állapota a kutyáknak, gyógyszeres kezeléssel karbantartható, lassítható. Azt azért hozzáteszem, hogy nálunk az egyik csivinél nem eszkalálódott a probléma 15 éven keresztül, bárminemű kezelés nélkül.

Csivava légcső összeesés tünetei:

  • Libagágogás szerű köhögés
  • Fokozódó köhögés izgalom, stressz hatására
  • Légszomj
  • Elszíneződő nyelv, ajkak a légszomj következtében

Csivava légcső összeesés kezelése:

Enyhe fokú tüneteknél, amikor a kutya köhög, érdemes őt valahogy kizökkenteni, elterelni a figyelmét. Például közepes erejű tapssal (ami még nem ijeszti meg). Másik jó megoldás lehet, hogy a nyakát alulról a légcső mentén végig simítani. Ilyenkor nagyon gyakran, pár ismétlés után abba marad a „gágogás”. Sétáltatásnál nyakörv helyett használjunk hámot mindenképpen! Semmilyen plusz szorítást, terhelést ne adjunk a nyaki területre. Elhízott csivaváknál a súly csökkentése csökkentheti a tünetek súlyosságát és gyakoriságát egyaránt.

Hogyha a helyzet romlik, természetesen vigyük állatorvoshoz kedvencünket, gyógyszeres kezeléssel nagyon szépen kordában lehet tartani a betegséget. Végső megoldásként műtét javasolható.


Fog és Íny Csivava Betegségek

Csivava betegségek - fog és íny
A rágófa

Áttekintés: Fog és íny betegségek igen gyakoriak a csivaváknál. Rendszeres fogápolás nélkül könnyen elveszthetik fogaikat, és könnyen ínyfertőződés alakul ki náluk.

Csivava fog és íny betegségek tünetei:

  • Kellemetlen lehelet
  • Nehézségek evésnél
  • Fájdalom rágásnál
  • Súlycsökkenés

Csivava fog és íny betegségek kezelése:

Hasonlóan az emberhez, a csiviknél is étkezés után a fogak közé beragadhatnak ételmaradékok, illetve, ha szénhidrát dús a táplálkozás, akkor intenzívebb a fogkő képződés is. Ezért mindenképpen javasolt rendszeresen, naponta rágócsontok, fogtisztító falatok adása, amivel segíthetjük fenntartani a megfelelő szájhigiéniát.


Végszó:

Minden nap foglalkozzunk kedvencünkkel, figyeljünk a jelekre. Bizonytalanság esetén, inkább kérdezzük meg az állatorvost, hiszen ezért tanultak hosszú éveket.

Oszd meg, ha tetszett

3 thoughts on “Csivava Betegségek

Post Comment