Csivava (Chihuahua) fajtaleírás

Csivava (Chihuahua) fajtaleírás

Csivava az egyik legkisebb kutyafajta a világon, amely Mexikóból ered. Bár méretük apró, személyiségük és karakterük olyan nagy, hogy nehéz betelni velük. A cikkben átfogó fajtaleírást adunk a csivava jellemzőiről, temperamentumáról, egészségéről, neveléséről és mindenről, amit valaha tudni szerettél volna róluk.

Csivava Története

A legfrissebb DNS vizsgálatok azt feltételezik, hogy az őshonos amerikai kutyák 10.000 évvel ez előtt léptek be Szibériából Észak-Amerikába, majd közel 9.000 évig elszigetelten éltek. Az 1500-as évekből vannak feljegyzéseink, miszerint az indiánok kereskedtek nagyon apró méretű kutyákkal az akkor érkező Spanyolokkal. Viszont az első csivavákat 1884-ben szerezték meg Észak-Amerikai vásárlók mexikói árusoktól.

A csivavákat 1904-ben jegyezték be Amerikában és az első hivatalos csivava klub 1923-ban alakult, a standard is ekkor készült.

Európába csak a második világháborút követően érkeztek meg, bár Angliában korábban is ismerték. Hazánkban az 1970-es évek elejétől van jelen.

Általános Jellemzése

Egy kifejlett csivava 0,5 – 3kg tömegű. Érdemes megjegyezni, hogy az átlagos súly az 1-2 kiló körül alakul. Törpe csivaváról beszélhetünk amennyiben nem éri el az egy kilót. A túl méretes, 3 kiló feletti példányok pedig a legtöbb versenyen már kizárásra kerülnek.

Vásárlásnál érdemes az átlagos termetű ebeket keresni, mert a törpe csivik gyakran egészségtelenek lehetnek. Amennyiben nem cél a versenyzés, úgy bátran válasszunk már köjök korban termetesebb kedvencet, mert kevésbé sérülékenyek mint apróbb társaik.

Az alábbi táblázat segít eldönteni, mekkora lesz a csivavánk felnőtt korban:

Megjelenése

Széles „almafej”, nagy kifejező kerek szemek, egyenes rövid arcorri rész, nagy hegyesen tűzött, álló fülek. Teste arányos, közepesen hosszú lábak, törékenynek ható mancsok, tűzött szintén közepesen hosszú farok rész.

Csivava fajták áttekintés:

Rengeteg téves elképzelés, gondolat kering a köztudatban arról, hogy hány és milyen csivava fajták léteznek. Almafejű, őz fejű, törpe, mini, extra mini, rövid szőrű, hosszúszőrű csivava és ki tudja még mik. Viszont mi a valóság? Nézzük!

Az egyetlen csivava fajta

Habár léteznek a csivavának variációi, melyekről tudunk, hivatalosan egyetlen egy fajtát jegyeznek. A világ összes nagy kennel klubja elismerte a csivavát, mint fajtiszta kutyát. Érthetőbben: A csivava az csivava. Nincsen bejegyzett más változata. Ennek a fajtiszta csivavának 2 lehetséges típusa van:

Hosszúszőrű csivava (angolul: The long coat- hosszú kabát – nyers fordításban)

Rövidszőrű csivava (angolul: The smooth coat – rövid kabát – nyers fordításban) 

Minden egyéb megnevezés csak marketing fogás. Természetesen, tenyésztésből eredő különbségek lehetnek, amik a szakértelem hiánya vagy a piaci igények kiszolgálása miatt mutatkoznak.

Bővebben a fajtákról itt tudsz olvasni.

Jelleme

Ahány kutya, annyi személyiség. Viszont azt lehet mondani, hogy igen harciasak, ami az ereikben csörgedező terrier vér miatt alakult ki. Rendkívül jó jelzőkutyák. Lakhelyét, a területét nagyon bátran és erélyesen védi. Nincsenek komplexusai a méretei miatt, így például egy sétáltatás alkalmával bátran harcra kel a nála sokszor nagyobb kutyákkal szemben is. Viszont mivel csivik rendkívül törékeny kis jószágok, így semmiképp ne hagyjuk, hogy összeverekedjenek bármilyen másik élőlénnyel, mert könnyen baj lehet a vége. Igyekezzünk jó jellemű kutyát nevelni, akivel bárhol, bármikor megjelenhetünk.

Fontos megjegyezni! A csivava agressziója az emberekkel szemben is működik, egy idegent képesek hosszú – hosszú perceken keresztül ugatni, megharapni még akkor is, ha már beengedtük a személyt az otthonunkba. Apró társunk fegyelmezésével természetesen csodák érhetőek el. Éljünk vele!

A csivava rendkívül intelligens, energikus fajta. Imád játszani és nagyon igényli a szeretetet, a törődést. Látványosan fejezi ki érzelmeit. Egyértelművé teszi ha boldog, vagy épp megsértődik. A jól szocializált kutya imád a középpontban lenni, produkálni magát. Kedvelik a rendszert. Például, ha minden nap ugyanabban az időpontban kapja az ételt, akkor hevesen jelez ha ettől eltérést tapasztal, akár különböző akrobatikus elemek bemutatásával, vagy vakkantásokkal. Így nem kell aggódnunk attól sem, hogy elfelejtjük levinni sétálni, mert apró kedvencünk biztosan tudtunkra hozza. Igazán szórakoztató teremtések. Amennyiben csak egy csivavánk van kezdetben, de kevés időt tudunk neki szentelni, akkor érdemes társat vinni, ne unatkozzon egész nap. Hajlamosak befordulni, depressziósak lenni, amikor magányosak.

A csivava és a gyerekek

Ha van gyerekünk, vagy csak tervezzük, akkor a lehető leghamarabb hozzá kell szoktatni a kutyánkat. Méretéből fakadóan a csivi nem érzi magát biztonságban a nagyon pici gyermekek közelében, hiszen a poronty akaratlanul is sérülést tud okozni házi kedvencünknek. Felügyelet nélkül semmiképp sem hagynám együtt a kutyát és a gyermeket, mert a kutya harap a csemete pedig csíp. A csivava nem szereti, ha játékként bánnak vele, a zajokat, ha rángatják és minden olyat, amit egy ifjonc szívesen csinál.

A csivavák nagyon jól tudnak alkalmazkodni, viszont a gyerekeknek is meg kell tanulnia: A csivava nem egy plüssmaci, hanem ugyanolyan érző lény, mint ők maguk.

Csivava etetése

A csivava etetése igazából hasonló, mint bármilyen másik kutyáé. Ahogy az embereknek, úgy a csivaváknak is van ízlésük, így próbáljuk megkeresni a kutyáknak szánt ételek kínálatból azokat az ízeket, amiket a legjobban kedvel a kis kedvencünk. Alapvető szabály, hogy mindig a korának és méretének megfelelő tápot, konzervet kapjon. A csivavánál érdemes erre különösen odafigyelni, hiszen előfordul amikor nem tudja megrágni a nagyobb jószágoknak való száraz ételt. Főleg az apróbb termetűek. Ne engedjünk a kunyerálásnak, mert a csivava rossz evő. Amikor sok apró falat pottyan le neki az asztalról, akkor megeshet, hogy a kutyakaja ott marad a tányérján, hiszen amit koldulva kap, az mindig sokkal finomabbnak tűnik. Így minek egye meg azt, amit csak úgy elé adnak, igaz?

Melyik fajta kutya ételt vásároljam a csivavámnak?

Nincsen erre konkrét javaslat. Ki kell tapasztalni, általánosságban elmondható itt is, az olcsó húsnak híg a leve. Érdemes a magas zsír és fehérje tartalmú ételeket keresni. Konzerveknél pedig a 100% – os hússal készült fajtát választani. Mivel nagyon keveset eszik a csivi, így szinte bárki megengedheti magának legjobb minőséget.

Hányszor egy nap?

Kölyök csivava esetén a tapasztalat az, hogy 3 etetés egy nap megfelelő (reggel – délben – este) egészen fél éves korig. Utána csökkenthető az étkezések száma kettőre. Igyekezzünk kialakítani egy rendszert, amiben mindig ugyanakkor kap táplálékot a kedvencünk. Ez azért is fontos, mert sok csivava lakásban él, így a „zaba” után lehet menni vele sétálni azonnal, így kint el tudja végezni a dolgát. Szobatisztaságra nevelésnél hihetetlen nagy segítség ez.

Bővebben az etetésről ITT tudsz olvasni.

Csivava ápolása a mindennapokban

Gazdiként érdemes figyelnünk néhány dologra, amikor csivava van a háznál. A rendszeres szőrzet ápolása keféléssel igen fontos, még akkor is, ha rövid szőrű példánnyal rendelkezünk. Hetente kétszer, háromszor (vedléskor naponta) keféljük át a bundát, leginkább a fülek mögött, a nyak sörényét és a lábak hátulsó részét, farok környékét. Ezek a területek hajlamosak a csomósodásra.

A csivava karmait rendszeresen ellenőrizni és vágni kell. A túl hosszú karmok kényelmetlenséget okozhatnak a kutyának mozgás, játék közben. Előfordul, hogy az eb beteg, vagy sérült kutya látszatát kelti, holott csak túl hosszú a körme.

A karmok vágásakor ügyelni kell arra, hogy ne menjünk túl mélyre, mert a körömágyban érzékeny idegvégződések vannak. NE okozzunk fájdalmat a kedvencünknek!

Érdemes kutyakozmetikussal csináltatni, ha bizonytalanok vagyunk.

Fogazat – A csivik hajlamosak fogszuvasodásra. Ennek elkerülése miatt érdemes napi szinten fogtisztító rágót adni, jutalomfalat formájában. Itt is igaz a szabály, jobb megelőzni a bajt.

Fültisztítás: A fülkagyló belső felét alkalomadtán töröljük át fültisztítófolyadékkal átitatott vattával. Emberi fültisztító pálcát soha ne használjunk, nehogy felsértsük vele a dobhártyát.

Csivava Nevelése

A csivava nevelése hasonló bármilyen másik fajta kutyáéhoz, hiszen a farkasok egyik alfajának háziasításából származnak. A csivi is falka állat, így ennek megfelelően kell velük foglalkozni. Ideális esetben szükség van egy vagy több falkavezérre, aki megmondja mi elfogadható és mi nem (a közhiedelemmel ellentétben több családtag is lehet falkavezér, ha azonos mértékben foglalkoznak a kutyákkal és megegyező feltételeket tartatnak be).

Alapvető szabály: Amit szeretnénk, hogy csináljanak, azt jutalmazzuk – az elkerülendő dolgokat pedig tiltsuk meg, lehetőleg abban a pillanatban amikor épp történik vagy még előtte.

Az alábbi pár sor megfelelő támpontot adhat:

  • Következetesség: A csivava intelligenciája miatt a következetesség kulcsfontosságú a nevelésben. Legyen állandó a szabályok betartása és a jutalmazás. Ne csapongjunk!
  • Szocializáció: Fontos, hogy korán szocializálódjon a kiskutya, ismerkedjen más fajtársakkal és emberekkel. Ez segíthet elkerülni a későbbi viselkedési problémákat. Lehetőleg azonos vagy nem sokkal nagyobb négylábúakkal ismertessük meg kedvencünket, ne legyen sérülés a játékból.
  • Tréning: Rövid, játékos tréningekkel tanítsuk meg az alapvető parancsokat, például a „ül”, „fekszik” vagy „marad” szavakat. A pozitív megerősítés (juti falat, simogatás)és a türelem legyen alapvető részünkről.
  • Testmozgás: Bár apró termetű, a csivava aktív kutya. Rendszeres, de nem túlzott testmozgásra van szüksége, amelyet akár rövid sétákkal, játékokkal is biztosíthatunk. Ezzel is csiszolhatjuk kapcsolatunkat „választottunkkal”.
  • Türelem: Ne felejtsük el, hogy a kis csivava időbe telhet, mire megtanul mindent. Soha ne veszítsük el a hidegvérünket, legyünk kitartóak és a munka meghozza a gyümölcsét.

Bővebb leírás itt található, gyakorlati tippekkel, részletesebben.

Csivava
Csivavák figyelnek

Csivava Betegségek

Összehasonlítva más kutyafajtákkal a csivava relatív egészségesnek mondható. Ettől eltekintve néhány, erre a fajtára jellemző betegség felléphet. Leggyakrabban a törpe növésű, 1 kiló alatti példányok érintettek. Ezek az egészségügyi problémák adódhatnak genetikai hajlamból, vagy a gondatlan állattartásból, illetve mindkettőből egyszerre. Odafigyeléssel, törődéssel igen sokáig élnek, nem véletlenül a csivaváknak van a várható leghosszabb élettartama (átlagosan 14 – 16 év).

Alább a legjellemzőbb betegségeket sorolom fel, viszont diagnózis miatt szükséges mindig felkeresni az állatorvost.

Térdkalács Ficam (Luxating Patella)

A térdkalács ficam csivaváknál gyakran sántítással, az érintett láb kímélésével jelentkezik, három lábon járnak. Ezen kívül kerülik a futást, valamint az olyan csúszós felületeket ahol nem tudják stabilan tartani magukat. Megoldást nyújthat a porcregeneráló, gyulladáscsökkentő, kötőszövet erősítő készítmények beiktatása a napi táplálék mellé. Nem csak időszakosan, hanem állandóan. Átlagosan néhány hétnek el kell telnie, mire a készítmények kifejtik a kívánt hatást, az adott testrész lassú anyagcseréje miatt.

Alacsony Vércukorszint (Hypoglycemia)

A hypoglycemia gyakran jelentkezik kis méretű kutyáknál, különösen újszülött vagy 4 hónaposnál fiatalabb csivaváknál, de bármely korosztálynál előfordulhat. Többnyire az átlagos testméret alatti, törpe csivaváknál jellemző. A tünetek közé tartozik a gyengeség, szédülés, koordinálatlanság, remegés, hányás és akár eszméletvesztés is. Sürgős esetben, ha a kutya sokkban van, méz alkalmazása és az ínyére való dörzsölése segíthet stabilizálni az állapotát, mielőtt elindulnánk vele a klinikára.

Légcső Összeesés

Ez a fajta betegség is elsősorban a kis termetű kutyákra jellemző, tehát a csivava is erősen érintett. Mint tudjuk, a szájon át beáramló levegő a tüdőbe a légcsövön keresztül jut el. Abban az esetben, ha a légcsövet körbevevő porcok merevségéért felelős membrán meglazul, akkor a levegő nem fog tudni megfelelően áramlani az ellapult légcső miatt. Tünetei közé tartozik: Libagágogás szerű köhögés, fokozódó köhögés izgalom, stressz hatására légszomj, elszíneződő nyelv, ajkak.

Fog és Íny Betegségek

A csivaváknál gyakoriak a fog- és ínybetegségek, melyek fogápolás hiányában fogvesztést, vagy ínyfertőzést eredményezhetnek. Ezeknek a betegségeknek tünetei közé tartozik a kellemetlen lehelet, nehézségek az evésnél, rágás közbeni fájdalom és súlycsökkenés. Rágócsontok, fogtisztító falatok adásával elejét vehetjük a problémának.

Habár ezek első ránézésre ijesztőnek tűnhetnek, mindegyik kezelhető.

Amennyiben részletesen szeretnél olvasni a csivava betegségek megoldásáról ITT ebben a cikkben már összeszedtem.

Jelek, amikre figyelni érdemes:

Testhőmérséklet: A normális testhőmérséklet 38,33 C° és 38,88 C° között változik. Magasabb, illetve alacsonyabb értékeknél értesítsük az állatorvosunkat.

Szemek: A szemek színe és állapota jó indikátora lehet az egészségügyi változásoknak. A világos, tiszta szem az egészség jele. Sok kölyök és felnőtt csivava nagy mennyiségű könnyet / váladékot termel, ezért naponta egyszer-kétszer érdemes megtörölni, de ez teljesen rendben van. A bágyadt, homályos, rendkívül váladékozó szem problémát jelez, illetve a szemfehérjének az elszíneződése úgyszintén.

Orr: A közhiedelemmel ellentétben az orrnak nem kell állandóan hűvösnek és nedvesnek lennie. A kérges, repedt, lerakódásokkal teli orr jelenthet problémát.

Fülek: A csivavának sajátos, testéhez képest relatív nagy füle igen érzékeny. Valószínű életében legalább egyszer elkap valamilyen bakteriális fertőzést. Jelek a következők: Kellemetlen szag, túlzott váladékozás, viszketés (Kutyunk a fülét a szőnyegbe, vagy valamilyen tárgyhoz rendszeresen, intenzíven dörzsöli)

Kedélyállapot: Ideálisan a csivi energikus, jó kedvű, érdeklődő. Betegség jele lehet, ha hirtelen megváltozik a természete, levert, kedvtelen, fáradékony lesz.

Csivava

Csivava tenyésztése

A csivava tenyésztése különösen nagy felelősséggel jár. Először gondoljuk-e át, képesek vagyunk-e megteremteni az alábbi feltételeket:

Kertesház: A tenyésztéshez jó eséllyel szükség van egy kertre, hiszen ide kivihetjük az apróságokat még akkor is, ha a kötelező oltások nincsenek még meg.

Pénz: Van-e megfelelő anyagi hátterünk? Oltások, féregtelenítés, de még a fedeztetés is komoly összegbe kerül. Ne feledkezzünk meg a törzskönyvezésről, kennelbejegyzésről stb.

Amennyiben a fentiek rendelkezésünkre állnak, érdemes belépni egy jó nevű kutyatenyésztő egyesületbe, hiszen az információ kincs.

Tenyésztési módszerek:

Vonaltenyésztés: A szülők vérvonal szerint hasonlóak egymáshoz. A legtöbb tenyésztő ezt a módszert alkalmazza, hiszen a vonalak hordozzák a jó tulajdonságokat, amelyre lehet építeni. Nagy eséllyel megmondható, hogy milyenek lesznek az utódok.

Keresztezés: Ebben az esetben a szülők semmilyen rokonságban nem állnak. Viszonylag kockázatmentes módszer, viszont csak valószínűsíthető, hogy milyenek lesznek a kölykök.

Beltenyésztés: Ezzel csak a tapasztalt tenyésztők éljenek. Sok kockázatot rejt magában mert a genetikai hibák halmozódnak. Akkor használják legtöbbször ezt a módszert, ha valamilyen rendkívül megkülönböztetett típust szeretnének kitenyészteni.

Csivava Élettartama, fejlődési szakaszok, mérföldkövek:

A csivava életszakaszait általánosan 4 részre osztjuk:

  • Újszülött: 0-4 hetes korig
  • Kölyök: 4 hetes korától egészen 1 éves korig
  • Felnőtt: 1 éves kortól egészen 9 éves korig
  • Idős: 10 éves kor feletti kutyák

A Csivava átlagosan 14-16 évig él, de nem ritkák a matuzsálemi korú példányok sem. Tehát érdemes felkészülni egy hosszú kapcsolatra, mielőtt összebútoroznánk választottunkkal.

Ettől sokkal részletesebb leírás a csivava fejlődési szakaszokról ITT található.

Csivava fajtaleírás végszó:

A csivava fajtaleírás célja az volt, hogy egy teljes körű és átfogó cikk legyen a Magyar interneten, ami betekintést nyújt ezen apró, de rendkívül érdekes és szeretetre méltó kutyafajta világába. Remélem, ezen bejegyzés segített jobban megérteni a csivavákat mint társ. Amennyiben kérdésed merülne fel, nézz szét a honlapon. Teljeskörűen csak csivavákkal foglalkozik.

Oszd meg, ha tetszett

Post Comment