Csivava Nevelése

Csivava Nevelése

Áttekintés

A csivava nevelése hasonló bármilyen másik fajta kutyáéhoz, hiszen a farkasok egyik alfajának háziasításából származnak. A csivi is falka állat, így ennek megfelelően kell velük foglalkozni. Ideális esetben szükség van egy vagy több falkavezérre, aki megmondja mit szabad és mit nem (a közhiedelemmel ellentétben több családtag is lehet falkavezér, ha azonos mértékben foglalkoznak a kutyákkal és megegyező feltételeket tartatnak be).

Alapvető szabály: Amit szeretnénk, hogy csináljanak, azt jutalmazzuk – az elkerülendő dolgokat pedig tiltsuk meg, lehetőleg abban a pillanatban amikor épp történik vagy még előtte. Ne büntessük kedvencünket órákkal az események megtörténte után. Mit jelent ez? Például, ha kutyánk még nem szobatiszta és odapiszkított a hálószoba közepére, mi pedig az ágyból kilépve beleléptünk, akkor hiába nyomjuk bele az orrát a kilapított masszába, nem fogja tudni miért haragszunk rá, hiszen a kutyák a „mostban” élnek, nem rágódnak azon, amit 1 órával korábban csináltak.

Csivava Nevelése – Hívás, odahívás, név

A nevemet mondtad?
A nevemet mondtad?

Személy szerint a név tanítása az egyik kedvencem. Nagyon hamar eredmény koronázza a próbálkozásainkat, és mindenki örül. Egyszerű a történet, mindig, amikor enni adnánk neki, mondjuk a nevét. A kutyák ezt nagyon hamar összekapcsolják, szinte azonnal. Gyakorolhatunk külön, ha még látványosabb eredményt szeretnénk, illetve felkészülünk ezzel a sétára is.

Vegyünk pár jutalom falatot, üljünk le a földre (hogy kényelmesebb legyen a csivinek felvenni velünk a szemkontaktust). Az ételt szorítsuk az öklünkbe, a csivavánk mindent meg fog tenni, hogy kiszedje azt. Természetesen ne adjuk oda, előbb utóbb elfogy a türelme és ránk fog nézni, mert tőlünk várja a megoldást. Amikor a szemünkbe nézett, kapja meg a nasit. Ezt addig gyakoroljuk, amíg már automatikusan felveszi velünk a szemkontaktust, ha várja a finom ételt. Amikor már ez megy, akkor léphetünk a következő szintre, csináljunk mindent ugyanígy, de amint felvettük kedvencünkkel a szemkontaktust, akkor mondjuk a nevét is. Így a név és az öröm érzése összekapcsolódik a számára. A gyakorlatozás 5 – 10 percig tartson, ne unja el magát az eb.

Tipp: Nevelésnél csivavánk nevét mindig csak pozitív történéseknél használjuk (pl, kaja, játék, simogatás). Tehát, ha valami rosszaságot csinál, akkor azt mondjuk „Nem, rossz, elég, rossz kutya” stb. A lényeg, hogy amikor hívjuk, ahhoz csak jó élménye társuljon, így a későbbiekben, akár sétáltatásnál, a nevét hallva örömtől kicsattanva lohol majd hozzánk, ránk figyel. Az nagyon elhibázott, ha szeretnénk tőle valamit, de a nevét hallva nem tudja eldönteni, hogy most örüljön vagy féljen, ez sok tulajdonosnál nagy probléma.

A jó csivava mintaképe

Csivava Nevelése – Szobatisztaság

Ösztönüknél fogva minden eb szobatiszta, egyáltalán nem természetes számukra a közvetlen lakókörnyezetükbe piszkítani. Kölyökkorban elkezdett rendszeres sétáltatás mellett viszonylag hamar kialakul, hogy kint kell elvégezniük a dolgukat. A tanuló fázisban minden evés, alvás, közös foglalkozás után vigyük ki sétálni őket. Amikor siker koronázta a korzózást és csivavánk megalkotta a művét, dicsérjük meg, simogassuk, fejezzük ki, hogy mennyire ügyes volt, így hamar összekapcsolja a pozitív visszajelzéseinket és a kint elvégzett dolgot.

Amennyiben a szobát használta wc gyanánt, de ezt nem vettük észre, akkor ne csináljunk semmit, csak takarítsunk fel és ne szóljunk hozzá. Azonban amikor rajtakapjuk épp folyamat közben, bátran szidjuk le, így összecsatolja az aktuális tevékenységét a negatív élménnyel. A képlet egyszerű, ha kint végzi a dolgát, jutalom, öröm, ha bent akkor ejnye-bejnye. A siker szinte mindig garantált.

Hideg időben, hóban előfordul, hogy „odafagy” a csivava. Próbáljuk őket védeni ruhákkal, melegen tartani legalább addig, amíg sikerül a produkció.

Szobapelenka: Sok csivi tulajdonos használja. Számos okból kifolyólag. Van, akiknél működik, máshol kevésbé. Hogyha személyiség problémái vannak a kutyánknak, pl: megeszi a saját ürülékét, széttépi a pelenkát, stb. Akkor véleményem szerint meg kell szüntetni.

Felnőtt kutya is tanítható, azonban, ha minden igyekezetünk ellenére sem sikerül a szobatisztaságra való nevelés, keressünk fel szakembert.

Csivava Nevelése – Saját hely

Csivava Nevelése
Csivava Nevelése – Saját hely

Mint minden kutyának, úgy a csivaváknak is szüksége van saját, kialakított kuckóra. A lakásban tartott ebek az olyan helyeket szeretik, ahol közel lehetnek a falka többi tagjához, tehát hozzánk, illetve ahonnan jól belátják a lakást, a bejárati ajtót. Igyekezzünk tehát így elhelyezni azt nekik. Jó kiinduló pont lehet, ha megnézzük, csivink hol tölti szívesen az idejét, és ott, vagy ahhoz közel rakjuk le a vackát. Kerüljük a mindenkitől távoli helyeket, ne dugjuk el őket egy sarokba.

Csivava Nevelése – Etetés

Csivava Nevelése - Türelmes várakozás amíg készül a vacsora
Csivava Nevelése – Türelmes várakozás amíg készül a vacsora

Ó igen, az etetés. A nap legfontosabb momentuma. Viszont mielőtt oda adnánk a főfogást, végeztessünk el kutyánkkal pár feladatot. Így jobban esik neki a táplálék, hiszen megdolgozott érte, négylábúinknak ez így természetesebb.

  • Étel készítésnél megfelelő távolságban várakozás: Jellemző, hogy amikor készítjük elő a főmenüt, akkor csivavánk nyüsszög, izgatott, felugrál ránk, nyüzsög a lábunk alatt. Nem egy ideális állapot. Amikor ez történik, akkor küldjük el kedvencünket legalább 1 méterre az étel készítés helyszínétől. Lehet először nem érti majd, de jó párszor elismételjük, és rá fog jönni, hogy mit várunk el tőle. Így egy idő múlva ebből rutin lesz és tudni fogja mit illik ilyenkor tenni.
  • Táplálkozás megkezdésének szabályozása: Tegyük le az ételt, és addig ne engedjük oda, amíg azt nem mondjuk, hogy „szabad”. A gyakorlások kezdetén 1-2 másodperces várakoztatás bőven elég, később emelhetjük az időt.
  • Tányér lerakásánál türelem: Vajon hány olyan rosszcsont van, aki már akkor belenyalna a tányérba, amikor az még földet sem ért? Biztosan sok. Tegyük a következőt: Amikor épp helyeznénk le az etetőtálat, de a kutyu megindul, hogy idő előtt megkóstolja a menüt, akkor használjunk valamilyen tiltó szót határozottan pl: „vissza”, ha kell kicsit toljuk el. Az első gyakorlásoknál elég, ha 1-2 másodpercig bírja, majd később tudjuk növelni az időt. Legyünk türelemmel, lehet néhány alkalom kell mire megtanulja.

A csivava etetéséről bővebben itt olvashatsz.

Csivava Nevelése – Séta

Csivava Nevelése - Séta közben
Csivava Nevelése – Séta közben

Tetszik vagy nem, de a csivavának is szüksége van sétára. Naponta legalább 2-3 alkalommal 15 percre. Természetesen az egyéni egészségi állapot függvényében ez lehet több, kevesebb. Fontos, hogy mindig nyugodt kutyával induljunk el. Ne borzoljuk a hangulatukat azzal, hogy séta előtt kérdezzük „megyünk sétálni? Akarsz sétálni? Stb”. Hiszen ilyenkor úgy bepörögnek, hogy a menetelés alatt mindenre fognak figyelni, csak ránk nem. Legjobb, ha csak felöltöztetjük, ráadjuk a hámot, és megyünk, minden előzmény nélkül. Persze sok kutya már önmagában a póráztól lázba jön, vagy attól, hogy készülődünk. Ilyenkor az a titok, hogy leülünk és megvárjuk amíg megnyugszik a csivi. Ez hosszú perceket is igényelhet, függően a négylábú személyiségétől. Viszont előbb utóbb megtanulja, akkor indul a menetelés, amikor Ő nyugodt.

Kint a szabadban hasonló a helyzet, jutalom falattal bírjuk rá, hogy nyugton álljon, üljön mellettünk, ez sokkal egyszerűbb, ha eleve nyugodt ebbel vágtunk neki a sétának. Figyeljünk, hogy gyaloglás közben lehetőleg mi menjünk elöl, kedvencünk pedig mellettünk. Hiszen a falkavezérnek kell először találkozni az ingerekkel. Én azt javaslom, hogy póráz, hám mindig maradjon a csivaván kint a szabadban, hiszen bármikor jöhet valami, ami veszélyt jelent, és fel kell vegyük nagyon gyorsan.

Fontos! Nyakörv helyett kizárólag hámot használjunk. A miértekről, a csivava betegségek című cikkben olvashatsz itt.

Összegzés:

Ami a legfontosabb, az a rendszeresség. Minden nap, gyakorolni kell, így érhető el csak fejlődés. A napi rituálékat élvezzük, ahelyett, hogy a lehető leghamarabb letudnánk. Adjunk időt magunknak és a kedvencünknek, élvezzük az együtt eltöltött perceket-órákat ebben a rohanó világban. Gazdiként jó, ha mi is kiegyensúlyozottak vagyunk, hiszen a kutyák hajlamosak átvenni a falkavezérek habitusát.

Oszd meg, ha tetszett

Post Comment