Csivava Remegés

Csivava Remegés

Miért remeg és reszket a csivava?

Meglepő lehet, de a csivava remegés mint olyan jóval gyakoribb mint azt hinnénk. Általánosságban elmondható, hogy a csivik gyakrabban reszketnek mint más kutyafélék. Gyakran a tapasztalatlan gazdik azt gondolják, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben, majd szaladnak az orvoshoz és ott kiderül, hogy nincsen semmi probléma. Nézzük is az okokat:

Hideg

Az egyik leggyakoribb oka a csivava remegésnek az az, hogy egyszerűen csak fáznak. Mivel a világ egyik legkisebb kutyafajtájáról van szó (átlagosan 0,5 – 3kg súlyúak) jobban ki vannak téve a környezet „viszontagságainak”. A csivava remegése ilyenkor ösztönös reakció, így növelik, vagy tartják a testhőmérsékletüket, ez megvédi őket a kihűléstől.

Mivel kis kedvencünk nem tud velünk szavakkal kommunikálni, ezért a hidegek beköszöntével figyeljük kutyánk test beszédét. Különösen reggel felkeléskor vagy amikor szabadba megy hideg időben. Ha ilyenkor rendszeresen remegni kezd, az egyértelmű jele annak, hogy fázik. Igyekezzünk neki(k) ilyenkor javítani a komfort érzetüket.

Néhány tipp, hogy megelőzzük a csivava remegést reszketést:

  • Adjunk csivavánkra ruhát sétáltatás előtt (teljes testet takarót)
  • Fekvőhelye mellé néhány méterre helyezzünk fűtőtestet (soha ne hagyjuk bekapcsolva felügyelet nélkül)
  • Tegyünk plusz takarót, lepedőt, rongyot kutyánk fekhelyébe
  • Amikor visszük valahova hideg időben, tartsuk a kezünkbe a mellkasunkra fektetve, ez melegen tartja őt
  • Egyszerűen csak tartsuk a házat melegebben, ha megtehetjük

Aggódás / Félelem

Ahogy sok másik kisnövésű kutyafataj úgy a csivava is remeg amikor fél vagy aggódik valami miatt. Gyakran a helytelen nevelés következménye is lehet a szorongó eb. Mindig dicsérjük meg, ha valami okos dolgot csinál, és ne büntessük testi fenyítéssel. Elég a hangos szó is.

Csivavánk szintén remeghet, ha nagyobb kutyák társaságában van, szimplán csak mert fél, és így adja jelét. Bár tapasztalataim szerint a csivik nincsenek tisztában testi adottságaikkal és a sokkal nagyobb kutyáknak is buldózerként mennek neki. Mindig ügyeljünk kedvencünkre, nehogy baleset legyen.

Kiegészítés: Sajnos előfordul, hogy egy almon belül néha gyenge idegrendszerrel rendelkező csivava születik, ilyenkor a legnagyobb odafigyelés ellenére is hajlamos lesz minden szituációban remegni, szorongani

Izgatottság

A csivava remegés gyakorta tapasztalható ha kis családtagunk izgatott. Például, ha adunk neki valamiért jutalom falatot és ezt megjegyzi, akkor a következő alkalommal remeghet, táncolhat, ugrálhat mire újra megkapja. Egyszerűen nem bírja kivárni. Ez abszolút pozitív reakció, nem igényel semmilyen kezelést. Gyakran ülve az egyik mellső lábukat megemelve megy a recegés, viccesek. 🙂

Nekünk mindegyik csivavánk produkálja ezeket a „tüneteket”, ha épp sétához készülünk vagy autóval megy együtt az egész család. Ilyenkor tudják, hogy ők is jönnek és izgatottak, de nagyon.

Alacsony vércukorszint

A becslések szerint a csivava populáció mintegy 10%-a szenved Hypoglycemiában (alacsony vércukorszint). Ez egy gyakori egészségügyi probléma a csivaváknál. Tünetei a következők: letargia, kimerültség, csökkent energia, kontrollálhatatlan remegés. Ez a fajta betegség kezelés nélkül rohamokhoz és kedvencünk elvesztéséhez is vezethet. Szerencsére nagyon egyszerűen orvosolható a probléma. A megoldás, hogy több részletbe osszuk szét a napi táplálékát. Hogyha eddig csak napi 1-2 nagy étkezése volt, akkor ugyanezt a mennyiséget porciózzuk ki 4-5 adagra. Illetve egyeztessünk állatdokival. (Általánosságban az egészséges csivava táplálkozásáról itt olvashatsz.)

Allergiás Reakció

Végül, ami miatt remeghet csivavánk az az allergiás reakció. Észrevetted már, hogyha új fajta ételt adsz a kutyádnak, akkor utána elkezd remegni? Nos, ha igen, akkor több mint valószínű, hogy allergiás az aktuális kajára. Ebben az esetben nem szabad többet adni neki abból az ételből, illetve, ha a remegés súlyosbodik, vagy más tünetek jelentkeznek (pl: felpuffadt arc, homlok), akkor azonnal hívjuk az állatorvost, professzionális tanácsadásért.

Összegzés (csivava remegés):

Elmondhatjuk, hogy rengeteg dolog miatt remeghet csivavánk. Viszont szerencsére az esetek nagy többségében semmi problémát nem jelentenek ezek a reakciók, pusztán csak az állat természetes, ösztönszerű viselkedése, jelzései, test beszéde.

Oszd meg, ha tetszett

2 thoughts on “Csivava Remegés

Post Comment